The Museum will open at 1 pm on Sunday, June 20 due to construction.
Penn Museum logo

Manuscript Collections

Penn Museum's Manuscript Collections include selections from Sub-Saharan Africa, North Africa, Egypt, Near East, Mediterranean, Europe, Asia, the Americas, and several private collections.

Sub-Saharan Africa
1000 * Henry M. Kerr — Cameroon, 1893–1897
1001 * Amandus Johnson — Angola, 1922–1924
1002 Henry U. Hall — Sierra Leone, 1936–1937
1003 Thomas S. Githens — African Handbook, 1944–1951
Carleton S. Coon — South Africa, 1955
1004 Nicholas B. David — Bé, Cameroon, 1966–1970
1005 Margaret Plass, David Crownover — West Africa, 1969
North Africa (except Egypt)
1006 Talcott Williams — Morocco, 1897–1898
1141 Carleton S. Coon — Libya, 1966–1967
Egypt
1007 Charles Rosher — Dendereh, Egypt, 1896
Sara Y. Stevenson — Egypt, 1898
1008 David Randall-MacIver, Leonard Woolley — Nubia, 1907–1911
Eckley B. Coxe
1009 Clarence S. Fisher — Giza, Egypt, 1914–1915
1010 Clarence S. Fisher — Memphis (Mit-Rahineh), Egypt, 1915–1923
1011 Clarence S. Fisher — Dendereh, Egypt, 1915–1918
1012 Clarence S. Fisher — Dra Abu el-Naga (Thebes), Egypt, 1921–1923
1013 Alan Rowe — Meydum, Egypt, 1929–1932
1014 Rudolf Anthes — Memphis, Egypt, 1955–1956
Yale-Penn Expedition to Nubia, Egypt
Froelich G. Rainey — Aswan Dam Salvage, Abu Simbel and other Nubian sites, Egypt
1015 Ray Smith, Donald Redford — Akhenaten Temple Project, Egypt, 1966–1970
Near East
Iraq
1016 * William Ward, John H. Haynes — Wolfe Expedition to Mesopotamia, 1884–1885
1017 John P. Peters, Hermann V. Hilprecht, John H. Haynes, Clarence S. Fisher — Nippur, Iraq, 1889–1900
1018 C. Leonard Woolley, Leon Legrain, Max E. Mallowan — Ur, Iraq, 1922–1934
1019 Edward Chiera, Charles Bache — Nuzi, Iraq, 1927–1931
1020 Erich F. Schmidt — Fara, Iraq, 1931
1021 E. A. Speiser — Tepe Gawra, Iraq, 1930–1938
1022 E. A. Speiser, Charles Bache — Tell Billa, Iraq, 1931–1933
1023 E. A. Speiser, Charles Bache — Khafaje and Kara Tepe, Iraq, 1937–1938
1024 Francis Steele, Carleton S. Coon — Nippur, Iraq, 1949–1951
1025 Theresa H. Carter — Tell al-Rimah, Iraq, 1964–1966
1140 Jeanny V. Canby – Ur-Nammu Stela, c. 2001
Iran
1026 Erich F. Schmidt — Tepe Hissar (Damghan), Iran, 1931–1932
1027 Frederick R. Wulsin — Tureng Tepe, Iran, 1931
1028 Erich F. Schmidt — Rayy (Rhages), Iran, 1934–1937
1029 Erich F. Schmidt — Luristan Valley, Iran, 1934–1938
Erich F. Schmidt — Aerial Survey, Iran, 1935–1937
Erich F. Schmidt — Persepolis, Iran, 1937–1939
Robert H. Dyson — Hasanlu, Iran, 1955–1977
Robert H. Dyson — Tepe Hissar, Iran, 1976–1977
1030 Robert H. Dyson — Dinkha Tepe, 1966–1968
1141 Carleton S. Coon – 1949-1955
Syria-Palestine
1031 Clarence S. Fisher, Alan Rowe, Gerald M. Fitzgerald — Beth Shean, Palestine (Israel), 1921–1933
1032 * Elihu Grant — Beth Shemesh (Ain Shems), Palestine (Israel), 1929–1933
James B. Pritchard — Jericho, Israel, 1951
1033 James B. Pritchard — El-Jib (Gibeon), , 1956–1961
1034 James B. Pritchard — Tell-es-Sa’Idiyeh, Jordan, 1964–1968
1035 James B. Pritchard — Sarepta (Sarafand), Lebanon, 1969–1976
Turkey
1036 Erich Schmidt — Alishar Huyuk, Turkey, 1928–1929
1037 Kirsopp Lake — Lake Van, Turkey, 1938–1939
Mediterranean (Classical or Greco-Roman Archaeology)
Greece
Michael Jameson — Porto Cheli (Halieis), Greece, 1962–1973
1047 Henry Lamar Crosby – Travel Images 1930's
John T. Dimick — Kythera, Greece, 1963–1966
Elizabeth K. Ralph — Helice, Greece, 1966
Elizabeth K. Ralph — Akrotiri, Thera, Greece, 1968
Crete
1038 Harriet Boyd Hawes, Edith Hall Dohan — Gournia, Vasiliki, and Kavousi, Crete, 1901–1904
Edith Hall Dohan — Sphoungaras, Crete, 1912
1039 Richard B. Seager — Pseira, Pachyammos, Crete, 1911–19
Italy
1040 Arthur L. Frothingham — Etruria, Italy, 1895–1898
1041 Jotham Johnson — Minturnae, Italy, 1931–1933
1042 Froelich G. Rainey, Elizabeth K. Ralph — Sybarys, Italy, 1961–1968
1043 Oliver C. Colburn, Elizabeth K. Ralph, G. Roger Edwards — Torre del Mordillo (Thurii), Italy, 1963–1967
1044 Lorenzo Quilici, James Delmege — La Civita di Artena, Italy, 1964–1967
1045 Theresa H. Carter — Pithekoussai, Ischia, Italy, 1964–1971
1046 John Ward-Perkins, George F. Bass — Gravina, Italy, 1966–1971
Elizabeth K. Ralph — Ciro, Italy, 1969
Paola Zancani-Monturo — Temessa, Italy, 1970–1971
Cyprus
1048 * Max Ohnefalsch-Richter — Cyprus, 1890–1891
1049 B. H. Hill — Lapithos, Cyprus, 1931–1932
1050 George H. McFadden, John Franklin Daniel, G. Roger Edwards — Kourion (Curium), Cyprus, 1935–1954
1051 * Diana Buitron Oliver, Kourion, Cyprus, 19
Turkey
1052 * John H. Haynes — Assos, Turkey, 1881–1883
North Africa
Theresa H. Carter — Leptis Magna, Libya, 1960–1961
Theresa H. Carter — Cyrenaica, Libya, 1962
Aubrey S. Trik — Leptis Magna, Libya, 1966
Froelich G. Rainey — Tibesti Mountains, Libya, 1969
1053 Donald White — Marsa Matruh, Egypt, 1984-1991
Underwater Archaeology
1054 George F. Bass — Cape Gelidonya, Turkey, 1960
George F. Bass — Yassi Ada, Turkey,
Peter Throckmorton — Lake Bolsena and Taranto, Italy, 1964–1965
Michael Katzev — Kyrenia, Cyprus, 1968–1974
1055 David Owen, Cynthia Eiseman — Porticello, Italy, 1969–1982
Europe
Henry C. Mercer — Spain, France, 1892–1893
1056 Zelia Nuttall — Russia, 1896
1057 Henry U. Hall — Siberia, 1914–1915
1058 Vladimir J. Fewkes — Czechoslovakia, Yugoslavia, 1929–1932
1059 Eugene Golomshtok — Russia, 1931–1933
1137 Bernard Wailes – Dun Ailinne, Ireland 1968-1975
Asia, East
1060 William H. Furness, Alfred C. Harrison, Hiram M. Hiller — Ryukyu Islands, Japan, 1896
William H. Furness, Alfred C. Harrison, Hiram M. Hiller — China, Mongolia, and Siberia, 1898–1899
W illiam H. Furness, Alfred C. Harrison, Hiram M. Hiller — Ainu, Japan, 1901
Carl W. Bishop — China, 1915–1918
Helen Fernald — China, 1928–1929
1132 Elizabeth Lyons papers
Asia, South and Southeast (including Afghanistan, Pakistan, and India)
William H. Furness, Alfred C. Harrison, Hiram M. Hiller — Veddahs, Ceylon (Sri Lanka), 1899
William H. Furness, Alfred C. Harrison, Hiram M. Hiller — Assam, India, 1899–1900
William H. Furness, Alfred C. Harrison, Hiram M. Hiller — Burma, 1900
William H. Furness, Alfred C. Harrison, Hiram M. Hiller — Menangkebau, Sumatra, 1901
1061 Alexander Scott — India and Tibet, 1914–1920
1062 * Rodolphe de Schauensee — Thailand, Burma, and Bali, 1932
1063 * Rodolphe de Schauensee -- Southwestern Africa, 1930
1064 Ernest Mackay, W. Norman Brown — Chanhu-Daro, Pakistan, 1935–1936
1065 Schuyler V. R. Cammann, Rodney S. Young — Balkh and Kunduz, Afghanistan, 1953-1954
1141 Carleton S. Coon — Kara Kamar, Afghanistan, 1964
1066 George F. Dales — Makran Coast, Pakistan, 1960–1961
George F. Dales — Mohenjo Daro, Pakistan, 1964–19
George F. Dales — Chansen, Thailand, 1967–1969
George F. Dales — Seistan, Afghanistan, 1968–1972
1067 Gregory L. Possehl — Gujarat, India, 1971–1972
1068 Chester F. Gorman, Joyce White — Ban Chiang, Thailand, 1973–19
1069 Vimala Begley, Bennett Bronson — Kantarodai, Sri Lanka, 1966-1970
Gregory L. Possehl — Oriyo Timbo, India, 1982
1138 Thomas Zwicker Papers
Oceania (Australia, Melanesia, Micronesia, Polynesia, and island Southeast Asia)
William H. Furness, Alfred C. Harrison, Hiram M. Hiller — Borneo, 1896–1898
1070 Ward H. Goodenough — New Guinea, 1951
Ward H. Goodenough, Ann M. Chowning — Nakanai, New Britain, 1954
1071 Charles A. Valentine
1072 * Margaret Matches Newman — New Guinea, 1929
1133 William Davenport
North America (including the United States and the North American Arctic)
Arctic
1073 Edward A. McIlhenny — Alaska, 1897–1898
1074 George B. Gordon — Alaska, 1905, 1907
Louis Shotridge — Alaska, British Columbia, 1912–1932
1075 William B. Van Valin — Point Barrow, Alaska, 1917–1919
1076 Alfred E. Hopson — Point Barrow, Alaska, 1929
1077 Frederica de Laguna — Alaska, 1930–1953
1078 Henry Michael — Saint Lawrence Island, Alaska, 1952
1079 * Wendell P.. Roop
United States
1080 * Wilson M. Dickeson — Mississippi and Lousiana, 1834–1844
1081 * Charles H. Stephens — Blackfeet, Montana, 1891
Charles C. Abbott — New Jersey, Pennsylvania, 1890s
Henry C. Mercer — New Jersey, Pennsylvania, Tennessee, Maine 1890s
1082 Frank H. Cushing — Florida, 1895–1896
1083 Stewart Culin — Western United States, 1900–1901
Stewart Culin — Zuni, New Mexico, 1902
1084 Edward Sapir, J. Alden Mason — Utah, 1909
1085 Frank G. Speck — Eastern U.S. and Eastern Canada,1908–1950
1086 Wilson D. Wallis — Micmac and Hopi, 1911–1913
Mark R. Harrington —
1087 Gerda Sebbelov — Osage, Oklahoma, 1911
J. Alden Mason — Lock Haven, Pennsylvania, 1929
J. Alden Mason — Texas and Southwest Expedition, 1929
1088 Charles Bache, Mary Butler, Linton Satterthwaite — Beech Bottom, Virginia, 1930
Vladimir J. Fewkes — Irene Mound, Georgia, 1938
1089 Edgar B. Howard — Texas and New Mexico, 1930–1941
1090 Linton Satterthwaite, Charles Bache, Edgar B. Howard — Finley, Wyoming, 1940–1941
1091 Linton Satterthwaite — Tranquility, California, 1944
1092 Frank G. Speck, John Witthoft — Cherokee and Catawba, North Carolina, 1946
1093 * Samuel Pennypacker
1094 * H. N. Rust
1095 Charles Hazzard, H. Jay Smith Exploring Co.
American Historical Archaeology
1096 John L. Cotter — Philadelphia, Jamestown, Natchez, etc., 1951–1979
1135 Jeffrey M. Kenyon — Gorgas Mill Complex, 1964-1976
1097 Mary Butler — Morton Mortonsen House, Philadelphia, 1979
Central America
1098* Daniel G. Brinton — Notes, 1890s
Henry C. Mercer — Yucatan, Mexico, 1895
1099* * Augustus Le Plongeon — Yucatan, Mexico, 189
1100* * George B. Gordon — Copán, Honduras, 1896
1101 Stewart Culin — Cuba, 1901
George B. Gordon — Yucatán, 1910
1102 Robert Burkitt — Guatemala, 1913–1934
1103 J. Alden Mason — Puerto Rico, 1914–1915
1104 Percy C. Madeira, J. Alden Mason — Aerial Expedition, Guatemala and Mexico, 1930
1105 J. Alden Mason, Linton Satterthwaite — Piedras Negras, Guatemala, 1931–1939
1106 Linton Satterthwaite — Various sites, Mexico and Guatemala, 1932–1937
1107 M. Louise Baker — Guatemala, Mexico, 1931–1933
1139 J. Alden Mason — Linguistic expeditions to Mexico (Durango, Mexico, 1936; Tepehuán, Mexico, 1948)
1097 (with historical arch. collection) Mary Butler — Guatemala, 1939–1946
1108 J. Alden Mason — Sitio Conte, Panama, 1940
1109 Linton Satterthwaite — Caracol, British Honduras (Belize), 1951–1953
1110 Linton Satterthwaite — Various sites, British Honduras (Belize), 1951–1953
1111 William R. Coe, Robert J. Sharer — Chalchuapa, El Salvador, 1954, 1966–1970
1112 Edward Shook, William R. Coe — Tikal, Guatemala 1955–1970
1113 Ruben E. Reina, Margaret Arrot — Guatemalan Pottery Project, 1950s–1960s
Ruben E. Reina — Archives of the Indies, Seville, Spain, 1966
1114 Elizabeth K. Ralph — La Venta, Mexico, 1969
1134 Ruben E. Reina — Antigua, Guatemala, 1969–1970
1115 Arlen and Diane Chase — Tayasal, Guatemala, 1971–1973
1116 * Tatiana Proskouriakoff
1117 * Hiram M. Hiller — Cuba, 1902–1907
South America
1118 Max Uhle — Bolivia and Peru, 1895–1896
Max Uhle — Pachacamac, Peru, 1896–1897
1119 Algot Lange — Brazil
1120 William C. Farabee — Amazon Expedition; British Guiana, Brazil, and Peru, 1913–1916
1121 * John Ogilvie — British Guiana, 1910–19
1122 Theodoor de Booy — Venezuela, 1918
1123 * J. Alden Mason — Santa Marta, Colombia, 1921–1923
1124 William C. Farabee — Andean Expedition, Peru,1922–1923
1125 Gregory Mason — Colombia, 1931–1932
1126 Vincenzo Petrullo — Mato Grosso Expedition, Brazil, 1931
Vincenzo Petrullo — Venezuela, 1933
Vincenzo Petrullo — Colombia and Venezuela, 1934–1935
J. Alden Mason — Peru, 1952
1127 Alfred Kidder II — Bolivia, 1954–1955
1128 Berkeley R. Lewis — Venezuela, 1958
Karen M. Chavez — Peru, 1965–1967
Frank E. Johnston — Peru, 1966
Physical Anthropology
1129 Solomon Katz — Point Barrow, Alaska, 1969–1972
1130 Wilton Krogman
Museum Applied Science Center for Archaeology
Elizabeth K. Ralph
Henry N. Michael
Maxwell Sommerville Collection
1131 Maxwell Sommerville Collection
Stewart Culin Game Collection
1136 Stewart Culin Game Collection